გადახდა ხდება წელიწადში ორჯერ, თითოეული სემესტრის დაწყებამდე.
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამებზე სწავლის მსურველებმა იხილეთ მიღების კრიტერიუმები, რომლებიც განსხვავდება ქვემოთ მითითებული პროგრამების მიხედვით:
მაგისტრატურაში სწავლის უფლება აქვს ბაკალავრს ან მასთან გათანაბრებულ აკადემიური ხარისხის მქონე პირს, რომელიც უნივერსიტეტში სამაგისტრო პროგრამაზე სწავლის უფლებას მოიპოვებს საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე, ჩააბარებს შიდა საუნივერსიტეტო ტესტირებას უცხო ენაში (ინგლისური) და გასაუბრებას სპეციალობაში. ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველმა უნდა გაიაროს უცხო ენის (ინგლისური) B2 დონეზე ცოდნის დამადასტურებელი ტესტი.
პირი, რომელსაც აქვს შესაბამის დონეზე ენის ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატი ან პირველი საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამა გავლილი აქვს უცხო ენაზე (ინგლისური) ტესტირებისგან თავისუფლდება.
მაგისტრატურაში სწავლის უფლება აქვს ბაკალავრს ან მასთან გათანაბრებულ აკადემიური ხარისხის მქონე პირს, რომელიც უნივერსიტეტში სამაგისტრო პროგრამაზე სწავლის უფლებას მოიპოვებს საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე.
პროგრამაზე სწავლის უფლება აქვთ ასევე უცხო ქვეყნების მოქალაქეებს, შესაბამისად საქართველოს კანონმდებლობისა, რომლებმაც მიიღეს ბაკალავრის დონის განათლება ან მისი ექვივალენტი უცხოეთში და წარმოადგინეს შესაბამისი დამადასტურებელი დოკუმენტაცია.
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველმა უნდა გაიაროს უცხო ენის B2 დონეზე ცოდნის დამადასტურებელი ტესტი (ინგლისური, სადაც უნდა დააგროვოს არანაკლებ 70%) და გასაუბრება სპეციალობაში.
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობას წარმოადგენს ბაკალავრიატის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის ქონა და არანაკლებ 5-წლიანი პროფესიული გამოცდილება მართვის/ადმინისტრირ᳥ბის სფეროში.
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველმა უნდა გაიაროს უცხო ენის (ინგლისური) B2 დონეზე ცოდნის დამადასტურებელი შიდა საუნივერსიტეტო ტესტი და გასაუბრება (ან/და ტესტირება) სპეციალობაში.
პროგრამის კურსდამთავრებულს არ ეძლევა უფლება სწავლა გააგრძელოს სადოქტორო საფეხურზე.
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველმა უნდა გაიაროს უცხო ენის B2 დონეზე ცოდნის დამადასტურებელი შიდა საუნივერსიტეტო ტესტი (ინგლისური, სადაც უნდა დააგროვოს არანაკლებ 70%) და გასაუბრება (ან/და ტესტირება) სპეციალობაში.
სამაგისტრო ნაშრომი ფასდება სასწავლო კურსის შეფასების სისტემით.
| * კუმულატიური ქულის გამოთვლა შემდეგნაირად ხორციელდება:
ყოველ სასწავლო კურსში სტუდენტის მიერ მიღებული ქულის რაოდენობრივი მაჩვენებელი მრავლდება ამ სასწავლო კურსისათვის განკუთვნილი კრედიტის რაოდენობაზე და შემდეგ ამ რიცხვების საერთო ჯამი იყოფა სტუდენტის მიერ დაგროვილი კრედიტების რაოდენობაზე.* |
2024 წლიდან ɫӰ-ს ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის პრǃრამაში სიახლ᳥ა! |
ɫӰ-ს ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სკოლას სამაგისტრო საფეხურზე დაემატა სამი ახალი პროგრამა, რაც აპლიკანტს აძლევს საშუალებას აირჩიოს თავისთვის ხელსაყრელი სწავლების ენა და ხანგრძლივობა.
ɫӰ გთავაზობთ ბიზნეს ადმინისტრირ᳥ბის ორწლიან და ერთწლიან პროგრამებს ქართულ და ინგლისურ ენებზე. კერძოდ:
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის ქართულენოვანი სამაგისტრო პროგრამა (120 კრედიტი);
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამა (120 კრედიტი);
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის (EMBA) ქართულენოვანი სამაგისტრო პროგრამა (60 კრედიტი);
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის (EMBA) ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამა (60 კრედიტი).
პროგრამები სტრუქტურულად იყოფა ორ ნაწილად: აუცილებელ და არჩევით კურსებად.
ამ პროგრამის გავლის შედეგად, სტუდენტი აღიჭურვება შემდეგი უნარებით:
ɫӰ-ს ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამა ძირითადად განკუთვნილია მათთვის ვინც:
სკოლა შესაძლებლობას აძლევს სტუდენტს ქვემოთ ჩამოთვლილი სპეციალიზაციებიდან აირჩიოს და ფოკუსირდეს ამავე მიმართულებაში:
პროგრამების დეტალური აღწერილობა იხილეთ მიბმულ ფაილებში:
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამებზე სწავლის მსურველებმა იხილეთ პროგრამების სტრუქტურები და კრედიტების განაწილება, რომლებიც განსხვავდება ქვემოთ მითითებული პროგრამების მიხედვით:
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის პროგრამა მოიცავს 120 კრედიტს.
სტუდენტის ინდივიდუალური დატვირთვიდან გამომდინარე, წელიწადში კრედიტების რაოდენობა შეიძლება იყოს 60 კრედიტზე ნაკლები ან მეტი, მაგრამ არ უნდა აღემატებოდეს 75 კრედიტს.
ბიზნესის ადმინისტრირ᳥ბის სამაგისტრო პროგრამა იყოფა შემდეგ კომპონენტებად: სასწავლო, პრაქტიკული, კვლევითი და თავისუფალი.
სასწავლო კომპონენტი არის სასწავლო ელემენტების ერთობლიობა, რომელიც მიზნად ისახავს მაგისტრანტის დარგობრივ დახელოვნებას, ხელს უწყობს მას და ამზადებს პრაქტიკული სამუშაოს შესასრულებლად.
სასწავლო კომპონენტში მაგისტრანტმა უნდა დააგროვოს 90 კრედიტი - აქედან, ძირითადი სწავლის სფეროს სავალდებულო სასწავლო კურსები - 60 კრედიტი და სწავლის სფეროს არჩევითი სასწავლო კურსები - 20 კრედიტი. 10 თავისუფალი კრედიტი მას შეუძლია დააგროვოს: იგივე შეთავაზებული არჩევით კურსებიდან; ბიზნესის სკოლაში ან ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტში არსებული სხვა იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან; საქართველოს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში არსებული აკრედიტებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან; უცხოეთის უმაღლეს სასწავლებელში არსებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან, თუ ეს კრედიტები შესაბამისად აღიარებული იქნება საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით.
პრაქტიკულ კომპონენტში მაგისტრანტმა უნდა დააგროვოს 10 კრედიტი:
სტუდენტმა პრაქტიკა უნდა გაიაროს, თუ არ არის დასაქმებული და მას შეუძლია გაიაროს სასწავლო პროგრამით გათვალისწინებული პრაქტიკა იმ დაწესებულებებში, რომლებთანაც ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი აქვს გაფორმებული უნივერსიტეტსა და ბიზნესის სკოლას. თუ დასაქმებულია სპეციალობით, მაშინ უნდა წარმოადგინოს ცნობა სამუშაო ადგილიდან დაკავებული პოზიციისა და მოვალეობების აღწერის მითითებით. თუ სტუდენტს არ ეკუთვნის პრაქტიკის გავლა მან უნდა აირჩიოს შემოთავაზებული სასწავლო სფეროს არჩევითი კურსები და დააგროვოს 10 კრედიტი.
კვლევით კომპონენტში მაგისტრანტმა უნდა დააგროვოს 20 კრედიტი:
სტუდენტს შეუძლია შეუდგეს სამაგისტრო ნაშრომზე მუშაობას თუ მას გავლილი აქვს პროგრამით გათვალისწინებული ყველა სავალდებულო სასწავლო კურსი და დაგროვილი უნდა ჰქონდეს 70 ან მეტი კრედიტი.
სამაგისტრო ნაშრომის კვლევის საგანი უნდა მოიცავდეს საქართველოსა ან უცხოეთში მოქმედი ფირმებისა და ორგანიზაციების ბიზნეს პრობლემატიკის კვლ᳥ვას, ითვალისწინებდეს ქართული ბიზნესის რეგულაციებს, საერთაშორისო რეგულაციების ადაპტაციას და ა.შ. და აგებული იყოს რეალურ მონაცემებზე, რაც ამზადებს მაგისტრატურის სტუდენტებს ბიზნეს სფეროში სამუშაოდ.
კვლევით კომპონენტთან დაკავშირებული დაწვრილებითი ინფორმაცია მოცემულია ბიზნესის სკოლის (ფაკულტეტის) მაგისტრატურის დებულებაში.