MA – Management Accounting
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე შეიძლება ჩაირიცხოს პირი, რომელიც უნივერსიტეტში სწავლის უფლებას მოიპოვებს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე საქართველოს კანონმდებლობი შესაბამისად და ჩაბარებული ექნება გამოცდა ინგლისურ ენაში, ამასთან საბაკალავრო პროგრამაზე ჩასარიცხად აბიტურიენტმა უნდა მიიღოს ინგლისური ენის გამოცდაში (ერთიანი ეროვნული გამოცდებზე) ნედლი ქულის არანაკლებ 40%.
ერთიანი ეროვნული გამოცდის გარეშე ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე სტუდენტთა ჩარიცხვა შესაძლებელია მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული გამონაკლის შემთხვევებში. ერთიანი ეროვნული გამოცდის გარეშე ჩარიცხვის მსურველმა პირებმა უნდა წარმოადგინონ სერთიფიკატი, რომელიც ადასტურებს ინგლისური ენის ცოდნას B1 დონეზე. სერთიფიკატი არ ესაჭიროებათ იმ აბიტურიენტებს, რომელთაც საშუალო განათლება მიღებული ექნებათ ინგლისურ ენაზე.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე შეიძლება ჩაირიცხოს პირი, რომელიც უნივერსიტეტში სწავლის უფლებას მოიპოვებს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად და ჩაბარებული ექნება გამოცდა ინგლისურ ენაში, ამასთან საბაკალავრო პროგრამაზე ჩასარიცხად აბიტურიენტმა უნდა მიიღოს ინგლისური ენის გამოცდაში (ერთიანი ეროვნული გამოცდებზე) ნედლი ქულის არანაკლებ 70%.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე მობილობის წ᳥სით&Բ;ჩარიცხვა შესაძლებელია წელიწადში ორჯერ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დადგენილ ვადებში, სავალდებულო პროცედურებისა და უნივერსიტეტის მიერ დადგენილი წესების დაცვით. იხ. მობილობის ვადები და წესი/პროცედურა.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე ჩარიცხვა, ან გადმოყვანის წესით ჩარიცხვა სხვა&Բ;ქვეყნის აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების საფუძველზე.
უცხოელმა (საქართველოს&Բ;მოქალაქეობის&Բ;არმქǃე)&Բ;სტუდენტ᳥ბმა&Բ;იხილეთ&Բ;ბმული.&Բ;
სტუდენტის მიერ შესაბამის სასწავლო კურსში კრედიტების მიღება/დაგროვება შესაძლებელია მხოლოდ სასწავლო კურსის სილაბუსით გათვალისწინებული სამუშაოს წარმატებით დასრულებისა და კანონმდებლობით გათვალისწინებული ერთ-ერთი დადებითი შეფასების მიღების შემთხვევაში.
სასწავლო კურსის მაქსიმალური შეფასებაა 100 ქულა.
სტუდენტთა შეფასება განისაზღვრება შემდეგი შეფასების სისტემისა და რაოდენობრივი მაჩვენებლის მიხედვით:
დადებითი შეფასებები:
(A) ფრიადი – მაქსიმალური შეფასების 91 ქულა და მეტი;
(B) ძალიან კარგი – მაქსიმალური შეფასების 81-90 ქულა;
(C) კარგი – მაქსიმალური შეფასების 71-80 ქულა;
(D) დამაკმაყოფილებელი – მაქსიმალური შეფასების 61-70 ქულა;
(E) საკმარისი – მაქსიმალური შეფასების 51-60 ქულა.
უარყოფითი შეფასებები:
(FX) ვერ ჩააბარა – მაქსიმალური შეფასების 41-50 ქულა;
(F) ჩაიჭრა – მაქსიმალური შეფასების 40 ქულა და ნაკლები.
(FX) ვერ ჩააბარა – უარყოფითი შეფასების მქონე სტუდენტს უფლება აქვს დამოუკიდებელი მუშაობის შემდეგ კიდევ ერთხელ გავიდეს დამატებით დასკვნით გამოცდაზე;
(F) ჩაიჭრა – უარყოფითი შეფასების მქონე სტუდენტი ვალდებულია ახლიდან გაიაროს სასწავლო კურსი.
სასწავლო კურსში სტუდენტის შეფასება წარმოებს მთელი სასწავლო სემესტრის განმავლობაში. შესაბამისად, სტუდენტის საბოლოო შეფასება წარმოადგენს შუალედური შეფასებებისა და დასკვნითი გამოცდის შეფასების ჯამს.
დასკვნითი გამოცდის შეფასების ქულაა 40, დანარჩენი 60 ქულა ნაწილდება შუალედური შეფასებების მიხედვით.
დასკვნით გამოცდაზე გასვლის უფლება ეძლევა სტუდენტს, რომელიც სემესტრის განმავლობაში შუალედური შეფასებებით დააგროვებს მინიმუმ 25 ქულას.
სტუდენტი, რომელსაც დაგროვილი არ ექნება სავალდებულო მინიმალური ქულა (25), დასკვნით გამოცდაზე არ დაიშვება. დასკვნითი გამოცდის მინიმალური სავალდებულო ქულაა 16.
სტუდენტის საბოლოო რეიტინგის დასადგენად და მათ წასახალისებლად სასწავლო პროცესის დასრულებისას გამოითვლება კუმულატიური ქულა – GPA* (კუმულატიური ქულის გამოთვლა ხორციელდება ყოველი სემესტრის ბოლოსაც).
| * კუმულატიური ქულის გამოთვლა შემდეგნაირად ხორციელდება: ყოველ სასწავლო კურსში სტუდენტის მიერ მიღებული ქულის რაოდენობრივი მაჩვენებელი მრავლდება ამ სასწავლო კურსისათვის განკუთვნილი კრედიტის რაოდენობაზე და შემდეგ ამ რიცხვების საერთო ჯამი იყოფა სტუდენტის მიერ დაგროვილი კრედიტების რაოდენობაზე.* |
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამა აგებულია ECTS სისტემის საფუძველზე. ბიზნესის ადმინისტრირების ბაკალავრის ხარისხის მოსაპოვებლად საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 240 (ECTS) კრედიტი.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამა შედგება ძირითადი სწავლის სფეროს შესაბამისი შინაარსის სასწავლო კურსებისა (კომპონენტის) და თავისუფალი კომპონენტებისაგან.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლების სტანდარტული ხანგრძლივობა არის 4 წელი, 8 სემესტრი.
წლის განმავლობაში სტუდენტი აგროვებს 60 კრედიტს, ე. ი. სემესტრში 30 კრედიტს, თუმცა სტუდენტის ინდივიდუალური დატვირთვიდან გამომდინარე წელიწადში კრედიტების რაოდენობა შეიძლება იყოს 60 კრედიტზე მეტი ან ნაკლები, მაგრამ არაუმეტეს 75 (ECTS) კრედიტისა.
თავისუფალი კომპონენტის არჩევითი სასწავლო კურსების ნაცვლად სტუდენტს შეუძლია დააგროვოს 18 თავისუფალი კრედიტი - ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის არჩევითი სასწავლო კურსებიდან (ძირითადი სწავლის სფერო, თავისუფალი კომპონენტი); ბიზნესის სკǃაში ან ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტში არსებული სხვა იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან; საქართველოს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში არსებული აკრედიტებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან ან უცხოეთის უმაღლეს სასწავლებელში არსებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან, თუ ეს კრედიტები აღიარებული იქნება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამა აგებულია ECTS სისტემის საფუძველზე. ბიზნესის ადმინისტრირების ბაკალავრის ხარისხის მოსაპოვებლად საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 180 (ECTS) კრედიტი.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლების სტანდარტული ხანგრძლივობა არის 3 წელი, 6 სემესტრი.
|
თავისუფალი კომპონენტის არჩევითი სასწავლო კურსების ნაცვლად სტუდენტს შეუძლია დააგროვოს 12 თავისუფალი კრედიტი - ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის არჩევითი სასწავლო კურსებიდან (ძირითადი სწავლის სფერო, თავისუფალი კომპონენტი); ბიზნესის სკǃაში ან ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტში არსებული სხვა იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან; საქართველოს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში არსებული აკრედიტებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან ან უცხოეთის უმაღლეს სასწავლებელში არსებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან, თუ ეს კრედიტები აღიარებული იქნება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამების სასწავლო გეგმა იხილეთ მიმაგრებული ფაილის სახით.
ბიზნესის ადმინისტრირება (ქართულენოვანი, 240 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისურენოვანი, 240 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირება (ქართულენოვანი, 180 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისურენოვანი, 180 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
ɫӰ-ში ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამებზე ყოველწლიური სწავლის საფასული იხილეთ ცხრილის სახით.