MA – Management Accounting
ბიზნესის ადმინისტრირება (ქართულენოვანი, 240 კრედიტი) - Business Administration (Georgian, 240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე შეიძლება ჩაირიცხოს პირი, რომელიც უნივერსიტეტში სწავლის უფლებას მოიპოვებს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე საქართველოს კანონმდებლობი შესაბამისად და ჩაბარებული ექნება გამოცდა ინგლისურ ენაში, ამასთან საბაკალავრო პროგრამაზე ჩასარიცხად აბიტურიენტმა უნდა მიიღოს ინგლისური ენის  გამოცდაში (ერთიანი ეროვნული გამოცდებზე) ნედლი ქულის არანაკლებ 40%.
ერთიანი ეროვნული გამოცდის გარეშე ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე სტუდენტთა ჩარიცხვა შესაძლებელია მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული გამონაკლის შემთხვევებში. ერთიანი ეროვნული გამოცდის გარეშე ჩარიცხვის მსურველმა პირებმა უნდა წარმოადგინონ სერთიფიკატი, რომელიც ადასტურებს ინგლისური ენის ცოდნას B1 დონეზე. სერთიფიკატი არ ესაჭიროებათ იმ აბიტურიენტებს, რომელთაც საშუალო განათლება მიღებული ექნებათ ინგლისურ ენაზე.
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისურენოვანი, 240 კრედიტი) Business Administration (English, 240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე შეიძლება ჩაირიცხოს პირი, რომელიც უნივერსიტეტში სწავლის უფლებას მოიპოვებს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად და ჩაბარებული ექნება გამოცდა ინგლისურ ენაში, ამასთან საბაკალავრო პროგრამაზე ჩასარიცხად აბიტურიენტმა უნდა მიიღოს ინგლისური ენის  გამოცდაში (ერთიანი ეროვნული გამოცდებზე) ნედლი ქულის არანაკლებ 70%.
ბიზნესის ადმინისტრირება (ქართულენოვანი, 180 კრედიტი) - Business Administration (Georgian, 180 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისურენოვანი, 180 კრედიტი) Business Administration (English, 180 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე მობილობის წ᳥სით&Բ;ჩარიცხვა შესაძლებელია წელიწადში ორჯერ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დადგენილ ვადებში, სავალდებულო პროცედურებისა და უნივერსიტეტის მიერ დადგენილი წესების დაცვით. იხ. მობილობის ვადები და წესი/პროცედურა.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე ჩარიცხვა, ან გადმოყვანის წესით ჩარიცხვა სხვა&Բ;ქვეყნის აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების საფუძველზე.
უცხოელმა (საქართველოს&Բ;მოქალაქეობის&Բ;არმქǃე)&Բ;სტუდენტ᳥ბმა&Բ;იხილეთ&Բ;ბმული.&Բ;
* კუმულატიური ქულის გამოთვლა შემდეგნაირად ხორციელდება:
ყოველ სასწავლო კურსში სტუდენტის მიერ მიღებული ქულის რაოდენობრივი მაჩვენებელი მრავლდება ამ სასწავლო კურსისათვის განკუთვნილი კრედიტის რაოდენობაზე და შემდეგ ამ რიცხვების საერთო ჯამი იყოფა სტუდენტის მიერ დაგროვილი კრედიტების რაოდენობაზე.*
ბიზნესის ადმინისტრირება (ქართულენოვანი, 240 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამა აგებულია ECTS სისტემის საფუძველზე. ბიზნესის ადმინისტრირების ბაკალავრის ხარისხის მოსაპოვებლად საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 240 (ECTS) კრედიტი.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამა შედგება ძირითადი სწავლის სფეროს შესაბამისი შინაარსის სასწავლო კურსებისა (კომპონენტის) და თავისუფალი კომპონენტებისაგან.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლების სტანდარტული ხანგრძლივობა არის 4 წელი, 8 სემესტრი.
წლის განმავლობაში სტუდენტი აგროვებს 60 კრედიტს, ე. ი. სემესტრში 30 კრედიტს, თუმცა სტუდენტის ინდივიდუალური დატვირთვიდან გამომდინარე წელიწადში კრედიტების რაოდენობა შეიძლება იყოს 60 კრედიტზე მეტი ან ნაკლები, მაგრამ არაუმეტეს 75 (ECTS) კრედიტისა.
• ძირითადი სწავლის სფეროს&Բ;შესაბამის სავალდებულო სასწავლო კურსებში სტუდენტი აგროვებს 138 კრედიტს.
• ძირითადი სწავლის სფეროს არჩევითი სასწავლო კურსებში  სტუდენტმა აგროვებს 36 კრედიტს
• პრაქტიკული კომპონენტი (არჩევითი) - 6 კრედიტი: ძირითადი სწავლის სფეროს 36 არჩევითი კრედიტიდან 6 კრედიტი სტუდენტმა შეიძლება გამოიყენოს პრაქტიკისათვის. სასწავლო პროგრამით გათვალისწინებულ პრაქტიკას სტუდენტი გაივლის იმ დაწესებულებებში, რომლებთანაც ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი/ხელშეკრულება აქვს გაფორმებული უნივერსიტეტსა და ბიზნესის სკǃას.
• საბაკალავრო ნაშრომი (არჩევითი) – 12 კრედიტი: ძირითადი სწავლის სფეროს  36 არჩევითი კრედიტიდან 12 კრედიტი სტუდენტმა შეიძლება გამოიყენოს საბაკალავრო ნაშრომისათვის.
• თავისუფალი კომპონენტის სავალდებულო სასწავლო კურსებში სტუდენტი აგროვებს 48 კრედიტს.
• თავისუფალი კომპონენტის არჩევითი სასწავლო კურსებში (ნებისმიერი კურსი უნივერსიტეტში სხვა საბაკალავრო პროგრამიდან, პრაქტიკულ, კვლევით კომპონენტში) სტუდენტი აგროვებს 18 კრედიტს.
თავისუფალი კომპონენტის არჩევითი სასწავლო კურსების ნაცვლად სტუდენტს შეუძლია დააგროვოს 18  თავისუფალი კრედიტი - ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის არჩევითი სასწავლო კურსებიდან (ძირითადი სწავლის სფერო, თავისუფალი კომპონენტი); ბიზნესის სკǃაში ან ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტში არსებული სხვა იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან; საქართველოს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში არსებული აკრედიტებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან ან უცხოეთის უმაღლეს სასწავლებელში არსებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან, თუ ეს კრედიტები აღიარებული იქნება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისური, 240 კრედიტი) / Business Administration (English, 240 Credits)
• ძირითადი სწავლის სფეროს არჩევითი სასწავლო კურსებში  სტუდენტი აგროვებს 36 კრედიტს
ბიზნესის ადმინისტრირება (ქართულენǃანი,&Բ;180 კრედიტი) Business Administration (180 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამა აგებულია ECTS სისტემის საფუძველზე. ბიზნესის ადმინისტრირების ბაკალავრის ხარისხის მოსაპოვებლად საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 180  (ECTS) კრედიტი.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლების სტანდარტული ხანგრძლივობა არის 3 წელი, 6 სემესტრი.
• ძირითადი სწავლის სფეროს&Բ;შესაბამის სავალდებულო სასწავლო კურსებში სტუდენტი აგროვებს 120 კრედიტს.
• თავისუფალი კომპონენტის სავალდებულო სასწავლო კურსებში სტუდენტი აგროვებს 30 კრედიტს. სტუდენტმა შეიძლება აირჩიოს ძირითადი სწავლის სფეროს არჩევითი სასწავლო კურსები პრაქტიკის, საბაკალავრო ნაშრომისა და თავისუფალი კრედიტების ნაცვლად (მაქსიმუმ 30 კრედიტი).
• თავისუფალი კომპონენტის არჩევითი სასწავლო კურსებში (ნებისმიერი კურსი უნივერსიტეტში სხვა საბაკალავრო პროგრამიდან, პრაქტიკულ, კვლევით კომპონენტში) სტუდენტი აგროვებს 12  კრედიტს.
თავისუფალი კომპონენტის არჩევითი სასწავლო კურსების ნაცვლად სტუდენტს შეუძლია დააგროვოს 12  თავისუფალი კრედიტი - ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის არჩევითი სასწავლო კურსებიდან (ძირითადი სწავლის სფერო, თავისუფალი კომპონენტი); ბიზნესის სკǃაში ან ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტში არსებული სხვა იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან; საქართველოს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში არსებული აკრედიტებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან ან უცხოეთის უმაღლეს სასწავლებელში არსებული იმავე საფეხურის აკადემიური საგანმანათლებლო პროგრამიდან, თუ ეს კრედიტები აღიარებული იქნება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისური, 180 კრედიტი) Business Administration (English, 180 Credits)
• საბაკალავრო ნაშრომი (არჩევითი) – 12 კრედიტი: ძირითადი სწავლის სფეროს  30 არჩევითი კრედიტიდან 12 კრედიტი სტუდენტმა შეიძლება გამოიყენოს საბაკალავრო ნაშრომისათვის.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამების სასწავლო გეგმა იხილეთ მიმაგრებული ფაილის სახით.
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისურენოვანი, 240 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირება (ქართულენოვანი, 180 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
ბიზნესის ადმინისტრირება (ინგლისურენოვანი, 180 კრედიტი) / Business Administration (240 Credits)
სწავლის საფასური 2026-2027
ɫӰ-ში ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამებზე ყოველწლიური სწავლის საფასული იხილეთ ცხრილის სახით.